Dziś jest: piątek, 14 czerwca 2024 Imieniny: Bazylego, Elizy, Justyny

Miejsca pamięci

Pamięć o wydarzeniach historycznych

Obchodzony 2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to jedno z najmłodszych świąt państwowych – zostało ustanowione w 2004 roku. W tym dniu szczególnie upamiętniamy historię polskich barw narodowych, symboli oraz tradycji patriotycznych. Święto ma również przypominać o poszanowaniu flagi i innych symboli narodowych. W przeddzień kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 r. oraz wybuchu III Powstania Śląskiego w 1921 r. zostały złożone kwiaty pod pomnikami oraz w miejscach pamięci w Imielinie.

 

 

11 listopada - Święto Niepodległości

W rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, 11 listopada 2022 roku w Imielinie na Rynku pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze. Obchody uświetnił koncert Imielińskiej Orkiestry Dętej, wspólnie śpiewano  pieśni powstańcze z sekcją wokalną MCK w Imielinie. Kwiaty złożono w miejscach pamięci Na Kopcu Wolności oraz pod pomnikiem przysięgi powstańczej.


01.11.2022 - Pamiętamy o zmarłych

Z okazji Wszystkich Świętych Polacy odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby swoich bliskich kwiatami i zapalić znicze. Ten dzień nieodmiennie kojarzy nam się z zadumą oraz wspominaniem bliskich, którzy odeszli.

Tego dnia wspominamy wszystkich, którzy żyli przed nami, naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty oraz zapalając znicze. W przeddzień tego święta złożono kwiaty oraz zapalono znicze na grobie nieznanego żołnierza polskiego, nieznanego żołnierza niemieckiego, przy pomniku poświęconym zmarłym w czasie II wojny światowej, które znajdują się na cmentarzu parafialnym w Imielinie. Pamiętano o zmarłych, którzy zostali pochowani na Sarganach oraz nieznanym żołnierzu, którego mogiła znajduje się na granicy Imielina i Mysłowic.

 


20.06.2022Dzień Powstań Śląskich

 

W kolejną  rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 r. oraz wybuchu III Powstania Śląskiego w 1921 r. zostały złożone kwiaty pod pomnikami, w miejscach pamięci w Imielinie.


Pamiętamy o wydarzeniach historycznych

 

Obchody 100-LECIA POWSTAŃ ŚLĄSKICH

 

Miejsce pamięci o powstańcach z Imielina - informacja

 

FILM