Dziś jest: piątek, 14 czerwca 2024 Imieniny: Bazylego, Elizy, Justyny

Aktualności

Dzień Powstań Śląskich

Dzisiaj, 20 czerwca po raz pierwszy obchodzimy Dzień Powstań Śląskich.
W Imielinie pod pomnikiem Powstań Śląskich na rynku oraz przy obelisku upamiętniającym miejsce przysięgi powstańców śląskich grupa Imielin w kosztowskim lesie zostały złożone kwiaty przez Burmistrza Miasta Jana Chwiędacza wraz z delegacją uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Śląskich w Imielinie.

Nowe święto państwowe, czyli Dzień Powstań Śląskich upamiętnia powstania z lat 1919-1921.

Narodowy Dzień Powstań Śląskich – to polskie święto państwowe niebędące dniem wolnym od pracy, przypadające 20 czerwca w rocznicę wkroczenia wojsk polskich na Górny Śląsk w 1922 roku po ostatecznych rozstrzygnięciach granicznych w wyniku powstań i plebiscytu. Ustawa ustanawiająca święto została przyjętą przez Sejm RP 12 maja 2022 roku.

O ustanowienie święta apelował m.in. Sejmik Województwa Śląskiego, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Polski Śląsk.

W wyniku trzech powstań śląskich, plebiscytu, poplebiscytowych decyzji Rady Ligi Narodów I Rady Ambasadorów do Polski trafiła około ⅓ spornego terytorium na Górnym Śląsku. 20 czerwca 1922 roku Wojsko Polskie rozpoczęło wkraczanie na przyznane Polsce terytorium i przekroczyło granicę w okolicy Szopienic (na terytorium przyznane Polsce wojsko wkraczało etapami).