Dziś jest: piątek, 14 czerwca 2024 Imieniny: Bazylego, Elizy, Justyny

Aktualności

Dołącz do Programu bezpłatnych Szczepień przeciw HPV!

Zgodnie z aktualnymi zaleceniami Ministra Zdrowia dotyczącymi wieku pacjentów kwalifikujących się do Powszechnego Programu bezpłatnych Szczepień przeciw HPV, szczepienia te przeprowadzane są u dziewcząt i chłopców po ukończeniu 11. roku życia, do ukończenia 14. roku życia.

Schemat szczepień obejmuje dwie dawki i obejmuje okres od dnia 11. urodzin do dnia poprzedzającego 14. urodziny. Dla rocznika 2010 szczepienie musi być rozpoczęte przed ukończeniem 14. roku życia, tj. do dnia poprzedzającego 14. urodziny, i może być zakończone po dacie 14. urodzin (z zachowaniem dwudawkowego schematu).

Z danych z kwietnia 2024 roku wynika, że w programie szczepień ochronnych w 2024 realizowane są głównie drugie dawki szczepionki. Niestety, obserwujemy niepokojącą tendencję spadkową w liczbie szczepień wśród 11-latków.

W pierwszym kwartale 2024 roku średnio trzy razy mniej 11-latków szczepiło się miesięcznie w porównaniu do trzeciego i czwartego kwartału 2023 roku (3551 vs 19592). Dynamika programu jest bardzo zmienna – tuż po jego starcie w lipcu zaszczepiło się ponad 42 tys. dzieci, podczas gdy w grudniu liczba ta spadła do niecałych 16 tys.

Te dane pokazują, że mimo pozornej dostępności programu, obecność przeszkód zmniejszających jego efektywność prowadzi do utraty jego potencjału. Wpływa to na mniejszą liczbę kobiet i mężczyzn, którzy mogą uniknąć zachorowania na raka HPV-zależnego w przyszłości.

Apelujemy do rodziców, opiekunów oraz wszystkich mieszkańców miasta o zwiększenie uwagi na program szczepień ochronnych. Wspólne działanie i podjęcie kroków w celu zwiększenia liczby szczepień jest kluczowe dla zapewnienia zdrowia przyszłym pokoleniom. Zachęcamy do skorzystania z dostępnych zasobów i programów wsparcia, aby przeciwdziałać spadkowej tendencji i chronić zdrowie naszych dzieci.

Więcej informacji na stronie Ministerstwa Zdrowia oraz na portalach społecznościowych: