Dziś jest: wtorek, 28 listopada 2023 Imieniny: Jakuba, Stefana, Romy

Aktualności

Noc Teatrów GZM: kolorowa, pełna wrażeń i bezsenna. To jedyna taka noc w roku!

Program 12. Nocy Teatrów GZM

 

Noc Teatrów to czas, kiedy w szczególny sposób możemy obcować ze sztuką i wspaniałymi artystami naszych metropolitalnych scen. Propozycji jest tak wiele, że zaspokoją najróżniejsze upodobania, kłopot może sprawiać tylko wybór…, ale ten postaramy się ułatwić.

 

Wybór spektaklu teatralnego zamiast czytania lektury – to dobry wybór, pod warunkiem, że będzie to spektakl „Ballady i romanse”, oczywiście według Adama Mickiewicza, wystawiany premierowo przez Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach. Aktorzy, posługując się wielością form i technik, bawią się tekstem, ruchem, piosenką, wykorzystują w inscenizacji różne konwencje teatralne, z groteską i farsą włącznie, zachowują jednak równocześnie ogromny szacunek dla wspaniałych mickiewiczowskich rymów. Po spektaklu będzie można spróbować swoich sił w poetyckim improwizowaniu podczas warsztatów „Romantyczne impro”, z aktorami Teatru Ateneum.

Do interakcji z aktorami zaprasza także Teatr Nowy w Zabrzu. Podczas teatralnych warsztatów, prowadzonych przez aktorów Teatru Nowego, będzie można liznąć nieco aktorskiego rzemiosła i sprawdzić własne umiejętności, a nuż okaże się, że ma się samorodny sceniczny talent. Talentu na pewno nie brakuje artystom zabrzańskiego teatru, którzy podczas naszego teatralnego święta zaprezentują się aż w trzech spektaklach: familijnym – „Niezwykłe przygody skarpetek” i aż dwóch komediowych – „Stosunkach prawnych” i „Historiach łóżkowych”. Będzie więc dużo śmiechu, a to lubimy w teatrze najbardziej.

Idąc tropem zabawnych scenicznych historii, możemy trafić do Teatru Żelaznego, gdzie na spektaklu „Seks dla opornych” zaśmiejemy się nie raz, ale i wzruszymy, oglądając historię małżeństwa, które by ożywić swój długoletni związek, wybiera się na weekend do ekskluzywnego hotelu, z egzemplarzem poradnika pt. „Seks dla opornych”. To trzeba zobaczyć!

Znakomitą zabawę gwarantuje także Teatr Korez, specjalizujący się w komediowym repertuarze. Podczas teatralnej nocy zobaczymy tam świetną komedię „Kto nie ma nie płaci”, z intrygą niemal kryminalną, wartkimi dialogami i nagromadzeniem groteskowych zdarzeń. Zaś przed spektaklem, w ramach atrakcji specjalnych, odbędzie się recital Barbary Lubos, wybitnej aktorki, która zaśpiewa m.in. piosenki Marka Grechuty i Ewy Demarczyk.

Skoro jesteśmy przy muzyce, to muzyczną ucztę, w postaci jednego z najsłynniejszych i najchętniej oglądanych musicali wszech czasów zaserwuje nam chorzowski Teatr Rozrywki. Musical „Koty”, bo o nim mowa, w barwny i poruszający wyobraźnię sposób przedstawia charaktery, sposób życia i postrzegania świata przez niezwykłe i tajemnicze stworzenia, jakimi są koty. Rozrywka w Rozrywce, jak zawsze na wysokim poziomie – w ramach atrakcji specjalnych będzie można odwiedzić teatralny escape room, a także wziąć udział w teatralnej grze terenowej „Ale sztuka!”.

Gry, zabawy, warsztaty, mnóstwo niespodzianek i oczywiście spektakle – aż trzy – przygotował z okazji Nocy Teatrów katowicki Teatr Gry i Ludzie. Przedstawienia „O jeżu Jerzyku i „Koty 3 w podróży” to propozycje dla najmłodszych widzów, a cały program teatru skomponowany został z myślą o dobrej zabawie zarówno dzieci, jak i ich opiekunów.

Podobny cel – wspaniała teatralna zabawa – przyświecał także Operze Śląskiej, która w tym roku, z powodu remontu sceny, nie zaprezentuje żadnego spektaklu, ale na pewno zaskoczy bogatą ofertą warsztatów – tanecznych, plastycznych, wokalnych, zaprosi także na tradycyjne już poszukiwanie upiora.

Nocne zwiedzanie teatru znalazło się także w propozycjach Teatru Małego w Tychach. Ale to dopiero, kiedy zgasną światła po spektaklu Sceny Konesera „Kobieta i życie”. To jedna z tych propozycji, które mocno poruszają emocje, skłaniają do refleksji i poszukiwania własnej tożsamości. Na scenie m.in., znana z produkcji filmowych i telewizyjnych, świetna Kamilla Baar.  

Pozostając przy losach kobiet jako inspiracji dla sztuk teatralnych, zapraszamy do katowickiego Teatru Bez Sceny, na „Tęsknotę”, tragikomiczną opowieść o trzech młodych, samotnych kobietach, dzielących jedno mieszkanie. Ta historia o zderzeniu kobiecych oczekiwań i potrzeb, z opresyjnością świata rządzonego przez mężczyzn i ułożonego według męskich upodobań nie pozostawi widzów obojętnych.

I jeszcze jeden spektakl – „Całe życie” – którego kobiece bohaterki, w scenicznej ramie komediodramatu, prezentują feerię zróżnicowanych emocji, postaw i poglądów, wobec których współczesna kobieta musi się określić, a często po prostu sprawdzić je na własnej skórze. „Całe życie” to produkcja Teatru Miejskiego w Gliwicach, który oprócz „dorosłego” spektaklu ma także propozycje dla dzieci i młodzieży – kultowe „Przygody Tomka Sawyera”, wraz z towarzyszącymi mu warsztatami wokalnymi i tanecznymi.

Taneczne spektakle i warsztaty to specjalność Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu, który zaprasza w tym roku na dwa przedstawienia – „Gemini tryptyk” i „Tribute to”. W obydwu spektaklach, poprzez taneczną eksplorację ciał, aktorzy-tancerze opowiedzą nam poruszające historie. I, jak zwykle w Rozbarku, będzie można także podszlifować swoje umiejętności taneczne, podczas warsztatów z tańca współczesnego.

Wreszcie – na zakończenie naszego miniprzewodnika po Nocy Teatrów GZM – zapraszamy na niezwykłą, fantastyczną, prowokacyjną i tajemniczą historię do Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Już sam tytuł – „Węgla nie ma” – w obecnej sytuacji budzi sporo emocji, a jeśli jeszcze dodamy do tego krótki zarys fabuły i powiemy, że prywatny detektyw z Zagłębia otrzymuje tajemnicze zlecenie odnalezienia Ślązaków, którzy… zapadli się pod ziemię, to emocje mogą sięgnąć zenitu.

I o to właśnie chodzi w teatrze – żeby poruszał nasze emocje – bawił, rozśmieszał, wzruszał do łez, ale także oburzał, prowokował, zmuszał do rewizji przekonań, wytrącał z równowagi. Nie przegapcie więc szansy na takie wolty i już teraz rezerwujcie bilety na spektakle w ramach Nocy Teatrów GZM.

Tym bardziej, że jak co roku podczas tego wydarzenia, wszystkie bilety są w cenach promocyjnych – o 20, 30, 50, a nawet 100 procent tańsze niż zwykle. Szczegóły dotyczące repertuaru i rezerwacji znajdziecie na stronie nocteatrowgzm.pl.

Poza tym – to również tradycja podczas Nocy Teatrów GZM – do teatru będzie można pojechać bezpłatnie – autobusem, tramwajem lub trolejbusem, wystarczy tylko pobrać specjalny kupon ze strony nocteatrowgzm.pl.