Dziś jest: środa, 10 sierpnia 2022 Imieniny: Bianki, Borysa, Wawrzyńca

Aktualności

Program Poznaj Polskę

DOFINANSOWANO

ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

 

POZNAJ POLSKĘ”

dofinansowanie wycieczki szkolnej dla uczniów

Szkoły Podstawowej Nr 2

im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Imielinie

do Krakowa

 

DOFINANSOWANIE

5.000 ZŁ

 

CAŁKOWITA WARTOŚĆ

6.250 ZŁ


 


Historia i nauka , czyli spacer po Krakowie w ramach programu „Poznaj Polskę”.

„Poznaj Polskę” to nowe przedsięwzięcie MEiN, które ma na celu zapoznanie z naszym dziedzictwem narodowym i kulturowym oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki. Ponadto uatrakcyjnia proces nauczania poprzez naukę, pomaga poszukiwać śladów historii, promuje nowoczesną edukację patriotyczną. 

Uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Imielinie 23 maja 2022r. skorzystali z przedsięwzięcia MEiN i dofinansowania, jakie uzyskali biorąc udział w programie i wyjechali na wycieczkę do Krakowa. Zwiedzili dawną stolicę Polski, rozpoczęli na Bulwarach Wiślanych, zaciekawiła ich grająca ławeczka upamiętniająca znanego muzyka Zbigniewa Wodeckiego, którego piosenki dobrze pamiętali. Punktem obowiązkowym było również odwiedzenie Smoka Wawelskiego i upamiętnienie tego faktu fotografią. Następnie uczniowie zwiedzili Zamek Królewski na Wawelu, po którym oprowadziły ich przewodniczki, wspominając dawną historię Polski. Na Starym Mieście obowiązkowo zobaczyli Dom Długosza, Collegium Maius i zerknęli na Okno Papieskie. Krakowski Rynek przywitał uczniów hejnałem, a potem odwiedzili Muzeum w Sukiennicach. Punktem obowiązkowym okazał się również pomnik Adama Mickiewicza i odwiedzenie Kościoła Mariackiego oraz Krakowskich dróg Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ostatnim punktem wycieczki był Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema. Wszyscy byli ciekawi atrakcji, których zadaniem jest pobudzanie do myślenia, uczenia oraz działania, aby poprzez zabawę przyswajanie wiedzy stało się przyjemnością. Uczniowie mogli korzystać z urządzeń rozmieszczonych w grupach tematycznych obejmujących optykę, hydrostatykę, akustykę i mechanikę. Chętnie wyruszyli, aby poznawać prawa przyrody oraz fizyki. Wszyscy wspaniale się bawili, a nagrodą dla opiekunów stały się uśmiechy podopiecznych i okrzyki: Niech pani to zobaczy!

Spędzenie czasu w dawnej stolicy, która tego dnia szczególnie powitała gości słońcem, było niezwykle cenne . Nie tylko bowiem przybliżyło historię wielkości dawnego królewskiego grodu, ale pokazało też nowoczesne oblicze naukowe. Dzieci podkreślały, że z pewnością chętnie pojadą tam znów, tym razem z rodzicami.