Dziś jest: wtorek, 30 listopada 2021 Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka

Aktualności

Imielin na piątkę! - Ranking Gmin Województwa Śląskiego

W Rankingu Gmin Województwa Śląskiego w kategorii gmin do 20 tysięcy mieszkańców zajęliśmy 5 miejsce.16 listopada w Katowicach w gmachu Sejmu Śląskiego odbyła się gala Rankingu Gmin Województwa Śląskiego, którą  przeprowadził Ośrodek Kształcenia Samorządu Terytorialnego im. Waleriana Pańki FRDL we współpracy z Urzędem Statystycznym w Katowicach.

Jak ogłoszono, w kategorii gmin do 20 tys. mieszkańców trzy pierwsze miejsca w Rankingu Gmin woj. śląskiego zajęły: Goczałkowice-Zdrój, Buczkowice i Wilkowice.

Kolejne miejsca zajęły : Szczyrk, Imielin, Lubomia,  Chybie, Przyrów, Kornowac oraz Kozy.

W kategorii gmin powyżej 20 tys. mieszkańców na podium znalazły się kolejno: Tarnowskie Góry, Cieszyn i Mikołów, a za nimi: Czeladź, Czechowice-Dziedzice, Lubliniec, Jasienica, Łaziska Górne, Zawiercie i Żywiec.

W utworzonej tylko dla woj. śląskiego kategorii dla tamtejszych 19 miast na prawach powiatu najwyższe wyniki uzyskały: Bielsko Biała, Katowice i Rybnik, a następne: Gliwice, Tychy, Żory, Dąbrowa Górnicza, Jastrzębie-Zdrój, Częstochowa oraz Jaworzno.

- To wyjątkowy ranking. Jego podstawą są dane GUS z szesnastu kategorii. Naszym celem jest wyłonienie najlepszych gmin i promowanie tych wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Mamy nadzieję, że przeprowadzone analizy statystyczne staną się podstawą ważnej dyskusji zarówno nad zarządzaniem lokalnym, jak i strategicznymi kierunkami rozwoju naszego regionu - ocenił wiceprezes FRDL Marcin Smala.

Dyrektor Urzędu Statystycznego w Katowicach Aurelia Hetmańska zwróciła uwagę na kluczową rolę w rankingu wskaźników zrównoważonego rozwoju. Zaznaczyła, że z analizy tych wskaźników wynika, że nie zawsze najlepiej wykorzystują swój potencjał duże ośrodki. - Często wyróżniającymi się gminami są niewielkie społeczności - wskazała.

Sekretarz Województwa Śląskiego Dariusz Ptaś zaakcentował, że na każdym stopniu samorządu najważniejsze jest współtworzenie przez mieszkańców wspólnoty samorządowej. - To jest istota samorządu. Nasze wysiłki jako samorządowców koncentrują się na tym, aby ta wspólnota miała jak najlepsze warunki do rozwoju. (...) Widać, że samorządy w Polsce są silne, odnoszą sukces, a wykładnikiem tego jak są oceniane są wybory mieszkańców i to, czy rzeczywiście tworzą wspólnotę samorządowe - powiedział.

Oficjalne wyniki: https://okst.pl/inicjatywy/ranking-gmin-slaska-1/wyniki