Dziś jest: sobota, 30 maja 2020 Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Aktualności

Uroczystość odsłonięcia pamiątkowego nagrobka pamięci ofiar II wojny światowej.

 

27 października na cmentarzu parafialnym w Imielinie miała miejsce uroczystość odsłonięcia pamiątkowego, symbolicznego nagrobka ufundowanego przez władze Miasta.

Na pomniku wykuty jest napis :

 

Mieszkańcom Imielina,

ofiarom II wojny światowej w latach 1939-1945,

poległym na wszystkich frontach Europy i w partyzantce,

rozstrzelanym w Imielinie w 1939 roku, zamordowanym

w obozach koncentracyjnych i sowieckich łagrach,

zamęczonym w więzieniach i zaginionym na

robotach przymusowych.

Mieszkańcy Imielina 2019 rok

 

Przechodniu - Ciał naszych tu nie ma,

ale odmów na tym miejscu,

„Ojcze Nasz” za spokój naszych dusz.

 

Na uroczystość licznie przybyli mieszkańcy naszego miasta, którzy byli świadkami odsłonięcia pomnika przez potomków ofiar wojny. Nagrobek został poświęcony przez proboszcza ks. Eugeniusza Murę. Burmistrz Miasta Jan Chwiędacz oraz Przewodniczący Rady Miasta Tadeusz Hericht złożyli kwiaty pod pomnikiem. Uroczystość uświetnił występ chóru „Harfa” oraz recytacja w wykonaniu młodzieży.

Głos zabrała również pomysłodawczyni inicjatywy, pani Bernadeta Ficek, która przybliżając tragiczne losy ofiar II wojny światowej i ich rodzin, uzasadniła potrzebę pamięci o naszej przeszłości:

Pomnik, który stanął na imielińskim cmentarzu, jest potrzebny, bo upomina się o prawdę, o naszą historię, która zbyt długo była przemilczana. Nawet dziś niektórzy jej nie rozumieją, albo nie chcą rozumieć. Pomnik znajduje się w miejscu, gdzie od lat mieszkańcy naszego miasta w dniu Święta Zmarłych pod krzyżem zapalali znicze. Dziś można powiedzieć, że ofiary wojny spoczywające na ziemiach całej Europy, chociaż symbolicznie po długich latach wróciły do domu.

film z uroczystości :

 

 

galeria zdjęć: