Dziś jest: poniedziałek, 20 stycznia 2020 Imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana

Aktualności

100-lecie powstań śląskich.

Zaczęło się w Mysłowicach – to hasło otwierające cykl niezwykłych wydarzeń, upamiętniających 100-lecie wybuchu I powstania śląskiego, które od połowy sierpnia będą odbywać się w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

W godzinach 11.00 – 15.00 zaplanowano inscenizacje historyczne na terenie Parku Zamkowego oraz w podziemiach Urzędu Miasta Mysłowice. Prezentowane będzie zaprzysiężenie powstańców, wydanie broni, ćwiczenia z bronią, przygotowanie punktów opatrunkowych. Z drugiej strony pokazana będzie mobilizacja Grenschutzu, a także warta i zarządzanie kryzysowe w ratuszu.

Ponadto Urząd Miejski planuje gotowanie powstańcze. Kucharze w strojach z epoki będą przyrządzać żurek, a na wielkich patelniach będą smażyć krupnioki. Jednym z kucharzy będzie Remigiusz Rączka. Kuchnia powstańcza w godzinach popołudniowych przeniesie się na teren, gdzie odbędzie się widowisko muzyczne. Potrawy będzie mógł degustować każdy za darmo.

O godzinie 15.00 w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa zostanie odprawiona msza św. w intencji poległych powstańców. O 17.30 pod bramą KWK Mysłowice zostanie otwarte miejsce pamięci poświęcone Powstańcom Śląskim.

O godzinie 18.30 na terenie byłej kopalni Mysłowice przy ul. Świerczyny, grupy rekonstrukcyjne odtworzą wydarzenia z 15 sierpnia 1919 r., kiedy to doszło do pamiętnej pacyfikacji protestujących górników i ich rodzin.

Kolejnym punktem programu, odbywającym się na terenie kopalni Mysłowice, będzie widowisko muzyczno-audiowizualne, podczas którego przybliżona zostanie historia wydarzeń z powstań śląskich. Opowiedzą je aktorzy i artyści scen z województwa. Tłem akustycznym wydarzeń będą odtwarzane dźwięki śląskich miast, gwary, walk powstańczych. Wizualnym uzupełnieniem będzie gra świateł, zdjęcia i animacje na telebimach, a także podświetlenie architektoniczne obiektów pozostałych na terenach KWK Mysłowice.

Na scenie wystąpią zespół Dżem, Stanisław Soyka, Józef Skrzek, Grzegorz Płonka, Czesław Mozil z zespołem, Abradab, Pokahontaz oraz aktorzy Anna Dereszowska, Jacek Kawalec. Rolę gospodarzy pełnić będą znani aktorzy pochodzący z Mysłowic – Jolanta Fraszyńska oraz Piotr Bajtlik. Dopełnieniem widowiska będzie mapping 3D na jednym z zabytkowych budynków kopalni. Każdy z zaproszonych artystów wykonana jeden utwór powstańczy z autorskim pomysłem na aranżacje oraz dwa utwory własne.

Po zakończeniu tego wydarzenia historycznego, z pełnym koncertem wystąpi zespół Dżem. Ostatnim akcentem będzie pokaz laserów przestrzennych z elementami animacji przedstawiającymi powstańcze światełko do nieba.

zródło :

http://metropoliagzm.pl