Dziś jest: poniedziałek, 15 lipca 2024 Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza

Aktualności

Do ratowania życia - defibrylatory w Imielinie.

Większość z nas defibrylację zna z dostępnych w telewizji seriali lub filmów, ale tylko nieliczni uczestniczyli lub obserwowali akcję ratunkową z użyciem defibrylatora AED. Ma on przywrócić prawidłową pracę serca, wykorzystując specjalne elektrody, przez które podaje się wstrząs terapeutyczny o odpowiednio dużej mocy.

Zasada działania defibrylatora jest niezwykle prosta: urządzenie poprzez elektrody przyklejone do ciała poszkodowanego odczytuje jego EKG i na tej podstawie przeprowadza analizę serca i dobiera odpowiednią siłę wstrząsów, które aplikuje do serca pacjenta.

Rolą osoby ratującej życie, jest stosowanie się do komend głosowych, które wydaje defibrylator AED. Szansa na uratowanie życia ludzkiego z wykorzystaniem tego urządzenia sięga nawet 70% i dlatego tak istotne jest, by ich rozmieszczenie odpowiadało potrzebie szybkiego dostępu w miejscach występowania jak największej liczby osób.

Defibrylatory to nowoczesne urządzenia, które poprzez specjalny program poprowadzą ratującego przez cały proces ratunkowy. Mamy do czynienia z urządzeniami, które może obsługiwać osoba postronna, będąca najbliżej i najszybciej zareagować na zdarzenia z nagłym zatrzymaniem krążenia.

Po włączeniu defibrylatora AED następuje automatyczne uruchomienie „asystenta RKO”, który poda komunikat „rozpocznij uciskanie klatki piersiowej poszkodowanego” i automatycznie rozpocznie wybijanie rytmu ucisków przez metronom. Dodatkowo uciskający klatkę piersiową słyszy instruktaż, jak i gdzie ułożyć dłonie, o konieczności zablokowania stawów łokciowych itp. oraz na jaką głębokość uciskać klatkę piersiową pacjenta.

AED posiada rozwiązanie automatycznego podnoszenia głośności komunikatów w zależności od panującego wokół hałasu. instrukcje głosowe w języku polskim i przycisk wyboru drugiego języka obcego.

 

W Imielinie defibrylatory rozmieszczono w czterech miejscach.

W pierwszym na zewnątrz budynku Urzędu Miasta Imielin, ul. Imielińska 81 i jest on dostępny całą dobę.

W trzech pozostałych w środku pomieszczeń i można ich użyć, gdy obiekty te są czynne:

1. Hala widowiskowo-sportowa przy ul. Sapety 8a.

2. Hala sportowa przy Szkole Podstawowej Nr 2 przy ul. Miarki 7.

3. Budynek na Stadionie Miejskim przy ul. Hallera 37a.

Na mapie Imielina znajdującej się na stronie internetowej www.imielin.pl są zamieszczone miejsca położenia defibrylatorów.

Defibrylatorami dysponuje również Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Imielinie przy ul.Piotra Skargi 2 oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Imielinie.

Załączniki