Dziś jest: poniedziałek, 15 lipca 2024 Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza

Aktualności

Uroczyste otwarcie hali sportowej.

W dniu 28 września 2018 roku odbyło się uroczyste otwarcie hali sportowej przy Szkole Podstawowej Nr 2 przy ul.Karola Miarki w Imielinie.

Wstegę przecięli Pan Jan Widera – Wiceminister Sportu i Turystyki, Pan Jan Chwiędacz - Burmistrz Miasta Imielin, Pan Tomasz Lamik - Przewodniczący Rady Miasta Imielin i Pani Dagmara Kupczyk - Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 im.Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Imielinie. Obiekt poświecił ksiądz Eugeniusz Mura – proboszcz Parafii p.w. Matki Boskiej Szkaplerznej w Imielinie.

Jest to kolejny obiekt sportowy, który został wybudowany w naszym mieście.

Wielofunkcyjność hali z pewnością przyczyni się do zwiększenia aktywności fizycznej mieszkańców w różnych grupach wiekowych, promowania prozdrowotnych, społecznych, wychowawczych i edukacyjnych wartości  sportu, wspierania inicjatyw służących rozwijaniu aktywności fizycznej i aktywizacji społecznej poprzez sport.

Hala sportowa, to nie jedyny efekt tej inwestycji realizowanej w latach 2016 -2018, gdyż architekci mieli trudne zadanie stworzenia funkcjonalnego obiektu poprzez połączenie istniejących budynków szkolnych o różnym urbanistycznym układzie (jeden budynek dwupiętrowy, drugi parterowy , każdy odrębny, położony blisko siebie). O utrudnieniach w korzystaniu z nich pamiętają z pewnością nauczyciele, rodzice i uczniowie.

Dlatego też celem inwestycji było połączenie w sposób funkcjonalny tych dwóch istniejących obiektów szkolnych, wkomponowaniu projektowanej kubatury hali sportowej w wolną przestrzeń oraz stworzenie jednolitej całości spinającej wszystkie części szkoły.

Pierwsze decyzje dotyczące rozbudowy szkoły podstawowej o salę gimnastyczną przy ul.Karola Miarki zapadły w roku 2011, gdy Rada Miasta przyjęła Strategię Rozwoju miasta Imielin na lata 2011 do 2020, w której dla obszaru strategicznego p.n. oświata wpisano cele strategiczne:

1. rozbudowa szkoły podstawowej (w tym budowa sali gimnastycznej),

2. budowa hali widowiskowo-sportowej przy Gimnazjum

3. wspieranie rozwoju młodych talentów I uczniów szczególnie uzdolnionych.

W 2015 roku projekt budowlany został opracowany przez architektów z Architektonicznego Biura Projektów ”AB-PROJEKT” spółka z o.o. z Tychów oraz uzyskano pozwolenie na budowę.

W następnym roku przeprowadzono postępowanie przetargowe w celu wyłonienia wykonawcy. Oferty złożyło 12 firm. Wygrała firma WODPOL sp. z o.o. z Żywca, która 15 marca 2016 roku podpisała umowę, następnie wykonawcy przekazano plac budowy.

W tym też roku został złożony wniosek o dofinansowanie inwestycji ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Wśród 40 pozytywnie zaopiniowanych wniosków w Ministerstwie Sportu i Turystyki nasze miasto otrzymało jedno z najwyższych dofinansowań - kwotę 1.988.300,-zł (33% wydatków kwalifikowanych ) w ramach programu rozwoju regionalnej infrastruktury sportowej – edycja 2016.

 

Teraz kilka informacji o hali sportowej.

Parter to wielofunkcyjne boisko sportowe z zamontowanym ogrzewaniem podłogowym i klimatyzacją.

Płyta ma wymiary 15,6 metra na 30 metrów. Obok jest stała widownia na 240 osób, z której publiczność może obserwować zmagania sportowe. Na jej wyposażeniu jest też przenośna scena, na której mogą odbywać się okolicznościowe uroczystości i akademie szkolne.

Powierzchnia płyty pozwala wytyczyć pełnowymiarowe boisko do siatkówki, lub mniejsze boiska do piłki ręcznej, koszykówki, czy badmintona, ale umożliwiających przeprowadzenie rozgrywek międzyszkolnych.

By zwiekszyć funkcjonalność boiska pod sufitem zamontowano dwie kotary, z których pierwsza dzieli płytę boiska na pół, a druga daje możliwość podzielenia go na 1/3 i 3/2 powierzchni. Bardzo ważną częścią nowopowstałego obiektu jest szatnia z odrębna szafką dla każdego ucznia. Hala wyposażona jest w przylegający do niej magazyn sprzętu, szatnie z węzłami sanitarnymi dla dziewczynek i chłopców oraz dla osób niepełnosprawnych, pomieszczenia dla nauczycieli wychowania fizycznego wraz z węzłem sanitarnym. Obok są sale dydaktyczne.

Na pierwsze piętro prowadzą schody z zamontowaną specjalną platformą schodową dla osób niepełnosprawnych. Na piętrze znajde się salka do gimnasyki korekcyjnej z lustrami, która obecnie pełni rolę świetlicy szkolnej, szatnia dla uczniów oraz sale dydaktyczne.

W ramach inwestycji przy schodach szkoły od ul.Karola Miarki jest zamonotwana przeszklona winda, łącząca wszystkie piętra z wejściem z zewnątrz budynku.

Dzięki tym rozwiązaniom stworzono warunki pozwalające naszym dzieciom efektywniej poszerzać różne umiejętności, rozwijać zainteresowania i na sportowo spędzać czas wolny.

Zakończona inwestycja powinna w jeszcze lepszy i bardziej efektywny sposób wpływać na rozwój fizyczny nie tylko młodego pokolenia. Docelowo obiekt ten jest ogólnodostępny.

 

zdjecia autorstwa Adrianny Penczek oraz ze strony SP2.