Dziś jest: sobota, 25 maja 2024 Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Aktualności

29 maja (poniedziałek) - „Sobótka na Kopcu Wolności” – impreza plenerowa od 17:30 do 22:00

Zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz gości na rok rocznie odbywający się w Imielinie na Kopcu Wolności przy ul. Wyzwolenia „Sobótkę na Kopcu”.

W dawnych czasach Sobótka świętojańska była wielkim świętem powitania lata, odprawianym w porze letniego przesilenia słońca, w najkrótsza w roku noc (z  23/24 czerwca) i najdłuższy dzień (24 czerwca).

W wigilię dnia św. Jana Chrzciciela na wzgórzach i leśnych polanach palono wielkie ogniska zwane sobótkami, a ogień krzesano deskami. Niestety ten zwyczaj, kiedyś bardzo popularny, obecnie zanika.

Jednak nasze miasto pielęgnując tradycje, co roku urządza właśnie Sobótkę i rozpala w asyście Imielińskiej Ochotniczej Straży Pożarnej tradycyjne ognisko. Całość jak zwykle rozpocznie się o 17:30 krótkim nabożeństwem pod pomnikiem na Kopcu, po czym nastąpi powitanie mieszkańców przez władze miasta.  Następnie od 18:00 będą występy dzieci i  młodzieży z imielińskich placówek oświatowych. Około godziny 19:00 przewidziany jest koncert Imielińskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Andrzeja Króla.

Gwiazda wieczoru zespół „Krywań” pojawi się na scenie o godz. 20:00 i będzie z nami aż do 22:00 kiedy nastąpi zakończenie imprezy. W przerwie o 20:30 nasi strażacy rozpalą dla nas ognisko, by było jak za dawnych lat. Zespół „Krywań” to ewenement na polskim rynku estradowym, prekursor muzyki stylizowanej folklorem, niezaprzeczalnie  numer jeden w swoim gatunku muzycznym, jeden z najstarszych, najlepszych i najbardziej renomowanych, zakopiańskich zespołów folkowych - najpopularniejszy polski zespół z Podhala.

W skład zespołu wchodzą Halina Jawor, Kamil Cudzich, Ryszard Jawor „Rezykant”,  Szymon Chyc Magdzie, Franciszek Seman, Tadeusz Stasik Michałek oraz wieloletni przyjaciel i sponsor Wiesław Gąsienica Nowak „Krywań”. Najpopularniejszymi piosenkami zakopiańskiego zespołu są : „Szalała Szalała”, „Góralski Rap”  i „Na nic to śpiewanie”.