Dziś jest: wtorek, 07 lipca 2020 Imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

Aktualności

Imielin w gronie najbardziej gospodarnych gmin Polski!

 

Według rankingu niezależnych ekspertów Miasto  Imielin należy do najbardziej gospodarnych gmin  w Polsce.

link do rankingu :

 

http://www.forum-ekonomiczne.pl/wyniki-gminy-miejskie/

 

Poniżej publikujemy gratulacje jakie otrzymaliśmy z rąk Zygmunta Berdychowskiego , pomysłodawcy Europejskiego Kongresu Samorządów:

Ranking finansowy gmin - zdjecie z Berdowskiego

 

Ekonomiści przeanalizowali finanse 2790 polskich gmin, miast i powiatów. Badali sposób gospodarowania pieniędzmi, pracowali na „twardych danych” – oficjalnych sprawozdaniach finansowych, jakie każda jednostka samorządu terytorialnego składa do Okręgowej Izby Obrachunkowej. W ten sposób powstał Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce.

Właśnie ogłosiliśmy wyniki najnowszej edycji. Miło mi przekazać, że Państwa gmina znalazła się w czołówce Rankingu.

To duże wyróżnienie, ale przede wszystkim obiektywna ocena wysokiej jakości prac władz i urzędników samorządowych oraz potwierdzenie kompetentnych działań radnych, którzy decydują o kierunku rozwoju Państwa małej Ojczyzny.

Ranking to zestawienie adresowane do trzech głównych grup odbiorców. Pracowaliśmy z myślą o samorządowcach, którzy powinni wymieniać się wiedzą i promować dobre praktyki. Odpowiedzieliśmy na głosy przedsiębiorców poszukujących terenów, w których inwestycje będą dobrze wspierane przez lokalne władze. Przygotowaliśmy narzędzie dla „zwykłych obywateli” – wyborców, mogących w prosty sposób sprawdzić, jak publicznymi pieniędzmi gospodarują ich lokalne władze.

Każdy z nas, w powszechnych wyborach decyduje, kto rządzi jego małą Ojczyzną. Interesujmy się więc ekonomią, obserwujmy i porównujmy działania samorządów. Wybierajmy najlepszych gospodarzy. Niech jednym z kryteriów oceny podejmowanej przy urnie będzie analiza skutecznego zarządzania finansami. Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego może w tym pomóc.

To już trzecia edycja Rankingu. Czas szybko płynie, przypomnę więc, że ten pomysł jest wdrożeniem wniosków z dyskusji toczonych w czasie Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju oraz Europejskiego Kongresu Samorządów. Właśnie tam powtarzały się głosy - płynące zarówno ze strony władz lokalnych, ekonomistów, jak i przedstawicieli urzędów centralnych – aby stworzyć uniwersalne narzędzie obrazujące kondycję finansową samorządów lokalnych. Ranking spełnia te kryteria.

Nagrody dla zwycięzców wręczymy w czasie VI Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbędzie się w grudniu w Karpaczu.


 

Więcej informacji:

Czym jest Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce?

To pełne opracowanie, które obejmuje wszystkie samorządy. Jest kompleksowe, apolityczne
i obiektywne, mierzone siedmioma aktualnymi, najważniejszymi wskaźnikami ekonomicznymi. Samorządy zostały podzielone na pięć kategorii (np. gminy wiejskie czy miasta na prawach powiatu).

Zespół badawczy pracował pod kierunkiem prof. dr. hab. Krzysztofa Surówki, kierownika Katedry Finansów Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W skład jego zespołu weszli naukowcy z tej uczelni oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracowali na podstawie oficjalnych danych przekazanych przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Łodzi. Obecne zestawienie dotyczy danych
z 2019 r.

Spośród 1547 gmin wiejskich najlepsze wyniki uzyskały: Dobra (woj. zachodniopomorskie), Stawiguda (woj. warmińsko-mazurskie) i Kleszczów (woj. łódzkie). Natomiast Konstancin-Jeziorna (woj. mazowieckie), Rzgów (woj. łódzkie) i Łomianki (woj. mazowieckie) to liderzy w kategorii 628 gmin miejsko-wiejskich. W Polsce funkcjonuje 235 gmin miejskich, najlepsze wyniki uzyskały: Józefów (woj. mazowieckie), Puszczykowo (woj. wielkopolskie) i Podkowa Leśna (woj. mazowieckie). Wśród 66 miast na prawach powiatu liderami są: Tychy, Warszawa i Sopot. W grupie 314 powiatów ziemskich liderami okazały się: Powiat wrocławski (woj. dolnośląskie), Powiat poznański (woj. wielkopolskie) i Powiat bielski (woj. śląskie).

Dla kogo przygotowaliśmy Ranking?

Dokument jest adresowany do trzech głównych grup odbiorców:

* Samorządowców – aby mogli wymieniać się doświadczeniami i dobrymi praktykami;

* Przedsiębiorców – aby mogli poznać gminy, w których dobrze ulokują pieniądze;

* Obywateli – aby mogli sprawdzić, jak gospodaruje samorząd lokalny.


 

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie internetowej: https://www.forum-ekonomiczne.pl/ranking/