Dziś jest: sobota, 15 grudnia 2018 Imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny

Aktualności

Imielin gospodarzem spotkania gmin "Wielkiej Piątki"

 

13 marca 2018 r. Imielin był gospodarzem uroczystego, corocznego spotkania burmistrzów, wójtów, skarbników i sekretarzy gmin "Wielkiej Piątki". Nazwą tą wójt Chełmu Śląskiego określił 5 nowych miast i gmin z województwa śląskiego, które wskutek reformy samorządowej z roku 1995, wydzieliły się z tak zwanych dużych miast. W województwie śląskim (wtedy katowickim) powstały 3 miasta: Imielin, Miasteczko Śląskie i Pszów oraz 2 gminy: Chełm Śląski i Marklowice .

Pierwsze, inauguracyjne posiedzenia rad tych nowych jednostek administracyjnych odbyły się w marcu i kwietniu 1995 r. Na pamiątkę tego wydarzenia, co roku w okolicy marca/kwietnia odbywają się uroczyste spotkania, które organizuje inna gmina spośród tej "5-tki". W tym roku organizatorem jest Imielin.
Celem tradycyjnych spotkań jest wymiana doświadczeń i współpraca na wszystkich możliwych polach, omawianie wspólnych problemów.

Zgodnie ze scenariuszem uroczystości przedstawiciele pięciu gmin najpierw zasiedli w Sali Sesyjnej w imielińskim urzędzie. Tam podzielili się informacją o sukcesach i problemach, omawiali realizowane u siebie inwestycje. Głównym tematem tegorocznego spotkania były nowa ordynacja wyborcza oraz nowe przepisy prawne wprowadzone w uprzednim i bieżącym roku.

Później goście wybrali się na spacer, by obejrzeć m.in. Halę Widowiskowo – Sportową.

Uczestnicy spotkania podtrzymują pozytywną ocenę idei corocznych spotkań w gronie pięciu miast, które połączyło odzyskanie samorządności, dla których te spotkania to okazja do wymieniania się doświadczeniami oraz możliwość lepszego funkcjonowania.